A KÖLYÖKMACSKA ÁPOLÁSÁNAK ALAPJAI
Ha gondoskodik arról, hogy a kölyökmacska már egészen kiskorától hozzászokjon az ápoláshoz, ez egyre könnyebbé válik majd, ahogy növekszik. Minden macskafajta egyedi ápolást igényel, és ennek a megértése elengedhetetlen a kölyökmacska egészséges szőrzetének biztosításához.
Miért kell ápolni a kölyökmacskát?
Köztudott, hogy a macskák és a kölykeik jól tudják tisztítani és ápolni magukat, de tulajdonosként előfordulhat, hogy Önnek is lesz teendője, és segítenie kell. Azonkívül, hogy az ápolás a kölyök higiéniáját támogatja, nagyszerű módja annak is, hogy megismerje, milyen, amikor a kölyök bőre, a szőrzete, a szeme, a füle és a fogazata egészséges. Így észreveszi majd az aggasztó jeleket. Szorosabb kapcsolatot építhet ki új kedvencével, ha már kicsi korában hozzászoktatja kölyökmacskáját az ápoláshoz. A kölyök hozzászokik az érintéshez, így az ápolás sokkal kevésbé lesz stresszes a számára, és nyugodtabb feladat lesz Önnek.
A kölyökmacska szőrének ápolása
Bár a kölykök általában képesek tisztán tartani saját bundájukat, rendszeres keféléssel eltávolíthatjuk az elhalt szőrzetet és a lerakódott szennyeződéseket, amik egyébként szőrlabda kialakulásához vezethetnek. A kefélést kezdje a fejnél, azután lassan térjen át a mellső lábakra és a mellkasra, azután a hátsó lábakra, és végül az állat farkára. Először a szőrnövekedéssel megegyező irányba mozgassa a kefét vagy a fésűt, azután pedig az ellentétes irányba húzva lazítsa fel az elhalt szőrt és a koszt. A szőrzet típusától függ, milyen gyakran és milyen eszközökkel célszerű elvégezni a kefélést. Különös figyelmet kell fordítani a fül mögötti, az áll alatti területekre és a mancsokra. Ezeken a területeken a legvalószínűbb a csomók előfordulása, és nagyon nehéz kifésülni őket, ha már kialakultak.
Fésülés: célszerű már fiatal koruktól hozzászoktatni a fésüléshez, a hosszabb szőrű macskákat kefével, a rövidszőrűeket "furminátor" típusú fésűvel ápoljuk.
Rövid szőr
A rövidszőrű kedvencek esetében heti egyszeri szőrápolás elegendő. Először a bundafésülő kesztyűvel gyöngéden masszírozza végig a kölyökmacska szőrzetét a szőrnövekedéssel ellentétes irányban, és távolítsa el az esetleges elhalt szőrszálakat, bőrdarabokat és szennyeződéseket. Ezt követően puha sörtéjű kefével bontsa ki az esetleges gubancokat.
Középhosszú és hosszú szőrzet
A középhosszú szőrzet esetében hetente egy-két párperces fésülés elegendő, a hosszú szőrű kölyökmacskák bundáját azonban naponta kell kefélni. Az ilyen szőrzetből hétköznapi kefével vagy nagyfogú fémfésűvel lehet legjobban eltávolítani a koszt és a szennyeződéseket. A fésűvel óvatosan kell bánni, mivel a kefénél mélyebbre hatol a szőrzetben, ezért nagyobb a bőrirritáció veszélye. Hosszú szőr esetében a kefét használjuk először a szőr növekedésének ellentétes irányában, a faroktól kezdve a fejig, majd hosszú fogú fésűvel egyengessük menetirányba.
A kölyökmacska fürdetése
A fürdetés szorosan hozzátartozik a kölyökmacska ápolásához, különösen a középhosszú és hosszú szőrű fajták esetében. A kölyökmacskákról köztudott, hogy meglehetősen érzékenyek, ezért fontos, hogy az új élményt óvatosan vezessük be, gondoskodva arról, hogy mindvégig a lehető leginkább biztonságban érezzék magukat. Ez a jövőben is segíthet elkerülni a fürdéshez kapcsolódó negatív viselkedést, és csökkenti a stresszt Ön és kölyökmacskája számára is.
- Állítsa be a víz hőfokát, fontos hogy ne legyen se túl hideg, se túl meleg.
- Egy szivacs segítségével nedvesítse be a kölyköt, és közben dicsérje. Ha nem jól reagál, hagyja abba, és néhány nappal később próbálja újra, amíg hozzá nem szokik a folyamathoz.
- Ha készen áll, engedjen egy kevés vizet a kádba, annyit, amennyi állva a kölyök válláig ér.
- Nyugodtan és óvatosan tegye a kölyköt a vízbe. A macskák nagyon érzékenyek a hangos zajokra és a hirtelen mozdulatokra, és minden zavart keltő dologtól megijednek.
- Hagyja, hogy a kölyök hozzászokjon a vízhez, újra dicsérje meg, és biztassa, hogy jól csinálja.
- A szeme és a füle kihagyásával óvatosan vizezze be a testét. Masszírozza bele a sampont a bundájába, és nagyon ügyeljen a farkára, a mellkasára és a lábára.
- Öntsön vizet a hátára, és öblítse ki az összes sampont. A fejnél érdemes inkább nedves szivacsot vagy a kezét használnia a szemkörnyék megóvásához.
A kölyökmacska bundájának megszárítása
Ha megmosdatta, vegye ki a kölyökmacskát a vízből, és tekerje friss, meleg törölközőbe. Óvatosan törölje meg a hasától indulva a háta, a farka majd a feje felé. Ha hajszárítót szeretne használni, ügyeljen arra, hogy ne legyen se túl forró, se túl hideg, és hogy a hangtól ne ijedjen meg a kölyök. Soha ne használja a hajszárítót a kölyök fején. Inkább óvatosan masszírozza át a területet egy száraz törölközővel.
A kölyökmacska fülének tisztítása
Érdemes rendszeresen ellenőrizni a kölyök fülét. Az alábbi jeleket keresse: eltömődések, idegen tárgyak, kivörösödés, viszketés, vágások vagy karmolások, valamint rendellenes szagok. Ha otthon kell kitisztítania a kölyökmacska fülét, az állatorvostól kérhet ehhez való speciális összetételű oldatot. Óvatosan csepegtessen pár cseppet a hallójáratba, majd finoman masszírozza a füle tövét. Végül egy tiszta gézzel távolítsa el a felesleget. Ha bármikor kétségei merülnének fel a kölyökmacska fülének egészségével kapcsolatban, további útmutatásért forduljon állatorvosához.
Hogyan kell a kölyökmacska karmait levágni?
A kölyökmacskák általában a területük megjelölésére használják a karmaikat. Ahhoz, hogy a természetes viselkedésük befolyásolása nélkül elkerüljük a karmolás okozta károkat, érdemes levágni a karmaikat. Ha helyesen csinálja, a kölyökmacska számára ez teljesen fájdalommentes.
- Helyezkedjen el egy kényelmes helyen úgy, hogy a macska az ölében van.
- Fogja meg óvatosan a mancsát, és guillotine típusú vágóeszközzel vágja le a karmait.
- A karom fehér végét vágja le, ne érjen az elven részhez, a karom alján lévő húshoz. Ha túl közel vág az eleven részhez, azzal szorongást válthat ki a kölyökmacskánál, és vérzést okozhat. Ha nem biztos benne, hogy mikor érdemes levágni a kölyökmacska karmait, vagy szeretné látni, hogyan kell csinálni, beszéljen az állatorvossal.
A kölyökmacska fogának ápolása
Fontos, hogy megőrizze a kölyökmacska helyes szájhigiéniáját, mivel a fogkőképződés és -lerakódás fogvesztéshez, gyulladt ínyhez és rossz lehelethez vezethet. Ha a tejfogaik nagy része már kinőtt, elkezdheti óvatosan megmosni a fogait. A csontfogak négy hónapos korban jelennek meg.Ha aggálya merülne fel a kölyök fogainak állapotával kapcsolatban, keresse fel az állatorvost.
Hogyan kell megmosni a kölyökmacska fogát?
A kölyökmacska fogának megmosáshoz használjon speciális macskafogkefét. Kérjen tanácsot az állatorvosától, hogy melyek a legjobb, kölyköknek való fogkrémek. Óvatosan mutassa meg a kölyöknek, milyen a fogmosás, hogy hozzászokjon az érzéshez. Általában az őrlőfogaktól érdemes haladni körben a metszőfogakig, mert az kevésbé kellemetlen a kölyökmacskának. Körkörös mozdulatokkal, óvatosan sikálja, és vigyázzon, hogy ne sértse meg az ínyét.
GONDOZÁS
A brit rövidszőrűek különösebb gondozást nem igényelnek. Egyszer egy héten keféljük át bundáját sörtés kefével, ennyi elég, hogy jó állapotban tartsuk szőrzetét. Szőrváltáskor - tavasszal és ősszel - egy kis gumikefe ideális segédeszköz a kihullott szőr gyors és látványos eltávolítására. Ha gyakran visszük kiállításra, nem szabad túl erősen kefélni a szőrét; az aljszőrzet csomókban hullhat ki, ezáltal a szőrzet molyrágottnak tűnik. Ha kiállításra szeretnénk vinni, a vedlő szőrzetét inkább sűrű fésűvel gondozzuk, így nem keletkezhetnek benne árkok. Mivel a brit rövidszőrűnek kicsi, kerek fülei vannak, a kiállítók általában levágják a fül végén lévő hosszabb szőrszálakat, ezáltal a fül még kisebbnek és kerekebbnek látszik. Ezeknél a macskáknál speciális fülápolásra nagyon ritkán van szükség. Ha mégis úgy adódna, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz. Mivel a brit rövidszőrűek természetüknél fogva nagyon szeretnek enni, és nem a nagy mozgásigényükről híresek, hajlamosak a hízásra, étrendjüket nagy körültekintéssel kell összeállítani.
Minden macska évente kétszer vált szőrzetet, függetlenül attól, hogy szabadban, vagy lakásban tartott állatról van szó. Időpontja viszont változó, így például a téli szőrt egyes macskák már január végén elkezdik levetni, mások pedig egész április-májusig várnak vele. Némelyik cicánál gyorsan, kb. 2 hét alatt lezajlik a folyamat, de előfordul olyan is, hogy 2 hónapig elhúzódik. A szőr mennyisége kisebb eltérésekkel megegyezik a macskafajok között, csak szerkezetük, hosszúságuk változatos. Hosszú szőrű macskáknál mindennapi szükséglet a bunda ápolása. A gondosan türelemmel végzett művelet kellemes időtöltés lehet mindkét fél számára. Hogy ez így legyen, oda kell figyelni arra, hogy ne álmából verjük fel cicánkat a fodrászkodáshoz, vagy azt sem kedveli, ha saját tisztálkodási ceremóniáját zavarjuk meg. Rendkívül fontos az is, hogy különösen a hosszú szőrrel rendelkező macskákat pici koruktól rászoktassák a fésülködésre. Ezt már akkor el kell kezdeni, mikor a kiscicus még a tenyésztőnél van, mert némelyik túlzottan önálló személyiséggel rendelkező macskát később nehezebb hozzászoktatni ehhez a művelethez. A hosszú szőrű macskáknál kb. napi 20 percet vesz igénybe a bunda ápolása. Pihe-puha szőrszálai nagyon könnyen összetapadnak. Minden egyes csomót, a legkisebb filcesedést is el kell távolítani belőle. Először ritkább fésűt alkalmazzunk, majd egy sűrűbbet. Ha mégis kifésülhetetlen csomó keletkezett, ollóval óvatosan vágjuk ki. Étkezések után célszerű megnézni a gallérját, hogy nem piszkolta-e be, ill. az illemhely használata után is tanácsos ellenőrizni dús hátsó szőrzetének tisztaságát. Hetente-kéthetente púderezni is kell a hosszú szőrű macskákat, macskák számára, vagy babáknak gyártott hintőporral. Ettől illatos, és puha marad a bundája. A púdert alaposan a szőrzetbe masszírozzuk, majd gondosan kikeféljük belőle. Két teljes púderezés között alkalmazhatunk gallér-, farok- és nadrág-púderezést. Vigyázzunk, hogy a cica szemébe, orrába ne kerüljön a hintőporból. A macska szőrének ápolását egyetlen napra sem szabad elhanyagolni, mert az állat minden igyekezete ellenére sem tud ezzel a feladattal egyedül megbirkózni. Rövid szőrű macskáknál hajlamosak vagyunk megfeledkezni a szőrzet ápolásáról. Pedig már csak azért is hasznos, mert így kevesebb szőrt nyel le kedvencünk, ill. kisebb mennyiségű szőrrel találkozhatunk cicusunk pihenőhelyein. Rövid szőrűeket először a szőrfekvéssel megegyezően, majd az ellentétes irányba fésüljük át, végül ismét a szőrfekvés iránnyal megegyezően. A kihullott szőrszálak akár nedves kézzel is könnyedén eltávolíthatjuk. Ezt hetente kétszer célszerű elvégezni, hintőporozásra nincs szükségük. Szőrzetváltás idején, és intenzív szőrápolás után minden macskára jellemző, hogy megmossa magát. Ilyenkor, ha sok szőrszálat sikerül összeszednie, hamarosan szeretné kirakni magából. Ehhez szükséges a friss fű adása, amely elősegíti a hányást, így megszabadulhat terhétől.
Macskafürdetés
A macskákat általában csak akkor kell megfürdetni, ha nagyon piszkosak, esetleg összekenték magukat valamilyen anyaggal. Közismert, hogy a cicák nem kedvelik a vizet, de természetesen ebben sem egyformák. Sokan szívesen eljátszanak a csepegő vízcseppel, vagy ámulattal figyelik, hogyan tűnik el a víz a lefolyóban. Ezek a vizes játékok abban is különböznek a fürdetéstől, hogy macskánk saját akaratából vizezi be magát, és nem egy kívülálló kezdeményezésére. Elmondható, hogy igen kevés macska élvezi a fürdetést, természetesen ellenkezésük mértéke is eltérő. Van olyan cica, akit csak tetőtől-talpig védőruhába öltözve tanácsos tisztálkodásra ösztönözni, mert karmol, harap. Természetesen nem a gonoszsága hajtja, hanem sokkal inkább félelme. Mások pedig jobban tűrnek egy ilyen vészhelyzetet. Valószínű ezt a műveletet is könnyebb véghezvinni, ha kiskorától szoktatjuk hozzá, bár ez sem garancia a tűrésre. Ha mégis úgy döntöttünk, hogy muszáj a tisztálkodás, a lavór vagy a kád aljára tegyünk csúszásgátló alátétet, állítsuk be előre a víz hőfokát kellemes langyosra, és samponozzuk be cicánkat. Vásárolható ehhez macskasampon, de ugyanígy megfelel a babasampon is. Ha még mindig nem rohant el cicusunk, alaposan öblítsük le a vízzel. Célszerű kevés sampont használni, mert fontos, hogy azt teljesen ki tudjuk öblíteni. Próbáljuk meg az egész műveletet minél gyorsabban véghezvinni. Persze mielőtt mindehhez hozzá kezdenénk, nagyobb mennyiségű törölközőt készítsünk elő, és ezekbe bugyoláljuk az ázott macskánkat. Mivel kevés macska tűri a hajszárítót, ezért a törülközőkkel próbáljuk elérni a lehető-legszárazabb állapotot, különösen, ha hűvösebb a levegő. Némelyik hajlandó a hajszárításra, hosszúszőrű macskáknál hasznos, ha két ember végzi a műveletet, egyik szárít, a másik keféli a bundát. Száradásukat akár infralámpával is elősegíthetjük. A fürdő után macskánk órákig mosni fogja magát, sokszor a kimerülésig. Hasznos, ha egy ilyen megpróbáltatás után finom falatokkal próbáljuk kiengesztelni.
Mikor, miért és hogyan fürdessük a cicát?
A cica alapvetően nagyon tiszta állat, napjának jelentős részét bundájának rendben tartásával tölti. Általános vélekedés - és többnyire tapasztalat is -, hogy a víz és a cicák nem jó barátok, így a fürdetés is kellemetlen élmény, macskának és gazdinak egyaránt. A megfelelő módszerekkel és szoktatással azonban ez a procedúra akár játékká is válhat.
A cica fürdetéshez való szoktatása elsősorban nem a bunda tisztán tartása miatt javasolt. Egy egészséges cicánál a szőrzet rendszeres és alapos nyalogatása, ápolása a mindennapok része. Sőt, ha egy alomból kerül hozzánk több kiscica, a testvérek egész életükön át egymást is ápolják, a tisztítóhatás így duplázódik. Öntisztító mechanizmusaik miatt tehát fürdetésre alapvetően nincs szükség, csak nagyon indokolt esetben. De mikor indokolt a cica fürdetése?
Ha a cica által nehezen vagy egyáltalán nem eltávolítható szennyeződés kerül a bundára (pl. vegyszer, festék, olaj, ragasztó), meleg szappanos vízzel, de akár a szőr levágásával is érdemes segíteni a helyzeten. Hígítót, oldószereket semmiképp ne használjunk! Indokolt esetben azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Ha új jövevény érkezik a családba, fontos átvizsgálni alaposan a bundáját, hasát. Ha elhanyagoltnak tűnik, esetleg láthatóan élősködők támadták meg (pl. bolhák), érdemes speciális samponnal megfürdetni, de ehhez is kérjük ki az állatorvos véleményét.
Bolhák és a fürdetés: bolha észlelése esetén, az állatorvossal való egyeztetést követően, a fürdetés ideiglenes megoldást jelenthet. Ez ugyanakkor nem jelent hosszabb távra biztonságot, a fürdetést követően a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt. Az állatorvos tanácsát kikérve speciális rágótablettákkal vagy spot-on készítményekkel célszerű távol tartani a bolhákat, illetve az egész évben számos betegséget terjesztő kullancsokat. Ez azért is fontos, mert a bolha alapvetően nem a gazdaállaton él, csak a vérét szívja, nagyobb részt az állat környezetében, fekhelyen, padló alatt stb. bújik meg, rak petét.
Ha a cica bőrén betegségre utaló gyulladást, esetleg sebeket látunk, fürdetés előtt mindenképpen konzultáljunk az állatorvossal, mert egy hétköznapi cicasampon ilyenkor akár kárt is tehet.
Ha indokolt a fürdetés, hogyan tehetjük kellemessé?
Szoktatás: érdemes már egészen kiskortól hozzászoktatni a cicát a fürdéshez, minél idősebbek, annál nehezebben tűrik ezt a procedúrát az irányítást egyébként sem kedvelő állatok.
Hőmérséklet: a cicák bőre nagyon érzékeny a túl meleg vagy túl hideg vízre, vigyázzunk, hogy mindig langyos vízzel fürdessük.
Játék: ahogyan a gyerekek, úgy az állatok is szeretik a játékaikat a vízbe vinni, műanyag cicajátékkal érdemes próbát tenni.
Csúszásmentes terület: a porcelánmosdó vagy akrilkád felülete szokatlan és csúszós a cica mancsának. Egy komoly stresszfaktort kikerülhetünk egy egyszerű gumi csúszásgátlóval, amiben a tappancsival meg tud kapaszkodni.
Lassú lépések: először a cica négy mancsát vizezzük be, ha sikerül, állítsuk a pár centis vízbe. Ezután tiszta vízzel kis pohárból öntögessük le, figyeljünk, a szemébe ne kerüljön. Mosdókesztyűvel dörzsöljük át a cicát, sampont még ne használjunk. Ha nagyon szabadulni akar, ne menjünk tovább ennél a lépésnél, szárítsuk meg, babusgassuk kicsit, kapjon jutalomfalatot. Próbálkozzunk meg másnap újra: ha a fenti lépéseken túljutott, már használjunk sampont, diónyi mennyiséget, vigyázva a szemekre. Nagyon alapos öblítés után kövessük a fenti lépéseket (szárítás, babusgatás, jutalom).
Kevés korlát: ha valamit nem szeretnek a macskák, az a korlátozás. Kedvencünk ne érezze úgy, hogy irányítjuk őt. Fontos, hogy tudja, mi nyugodtak vagyunk. Folyamatosan beszéljünk hozzá halkan és lassan