ETETÉSI SZOKÁSOK

A kölyökmacska szokások első etetése fontos mérföldkő a közös életük során. Ha előre felkészül arra, hogy mire lesz szükség, biztosíthatja, hogy minden jól menjen.


Fontos információk a táplálkozásáról

Kezdetben ne változtasson a táplálékán!

A kölyökmacska táplálékának megváltoztatása gyomorpanaszokhoz és stresszhez vezethet. Az első héten ne változtasson az eledelén és a táplálási rutinon. Ezután, ha szeretne, lassan,fokozatosan új rutint vezethet be, és a korának megfelelő táplálékra válthat.

Csendes helyen adjon neki enni!

Olyan helyen legyen, ahol a kölyök biztonságban érzi magát, ne ott, ahol Ön és a többi kedvenc eszik. A macskák nem szeretik, ha az alomtálcájukhoz közel kell enniük. Mindig legyen neki kint friss ivóvíz. A vizes edényeket tartsa távol az ételétől az esetleges szennyeződések elkerülése érdekében.

Ne adjon a kölyöknek tejet vagy ételmaradékot!

Az elválasztást követően a kölyök nem tudja megemészteni a tejcukrot, és a tehéntejtől hasmenése lesz. (Létezik kifejezetten cicáknak kifejlesztett cicatej, abból néha lehet neki adni) . Ha az Ön ételének a maradékát kapja, előfordulhat, hogy kunyerálni kezd, vagy beteg, vagy túlsúlyos lesz attól, hogy túl sok nem megfelelő ételt fogyasztott.

Türelmesen várjon, hogy megjöjjön a kölyök étvágya!

Az új otthonba költözéssel járó stressz következtében előfordulhat, hogy a kölyök először nem eszik sokat, de ha már megszokta az új helyet, valószínűleg visszatér az étvágya. Ne feledje továbbá, hogy a macskák természetüknél fogva nem nagy adagot, hanem több kisebb adagot fogyasztanak el a nap során. Ha aggódik a kölyök táplálékfelvételi szokásai miatt, keresse fel az állatorvost.

További információ a kölyökmacska táplálásáról és etetéséről

A kölyökmacska táplálékának tartalmaznia kell az adott fejlődési szakaszban szükséges minden tápanyagot. Ezért magát az eledelt és az adagokat is módosítani kell, ahogy növekszik.

A kölyökmacska étrendjének biztonságos megváltoztatása

A kölyökmacska emésztőrendszere nagyon érzékeny, és a hirtelen változások felboríthatják az egyensúlyát. Amikor készen áll a kölyökmacska táplálékának megváltoztatására, az emésztési problémák elkerülése érdekében rendkívül fontos, hogy a változást körültekintően és lassan vezesse be.

Miért lehet szükség a macskatáp lecserélésére?

Előfordulhat, hogy úgy dönt, ideje változtatni a macska étrendjén. Ennek számos oka lehet, többek között az alábbiak:

  • A kölyökmacska készen áll a felnőtt macskának készült eledelre való áttérésre.
  • Változás állt be a macska egészségi állapotában, ezért speciálisabb étrendre van szüksége.
  • Szeretne áttérni nedves, száraz vagy vegyes táplálásra.

Ma már a macska életkorának, élettani állapotának és életmódjának megfelelő, teljes mértékben kiegyensúlyozott eledelt adhat kedvencének egész életében anélkül, hogy tápanyaghiány miatt kellene aggódnia. Ez azt jelenti, hogy a kisállat-tulajdonosok egyre könnyebben tudnak váltani a macskaeledelek között.

Miért fontos, hogy óvatosan változtassa meg a macska eledelét?

Nagy szerepet játszik abban, hogy a kölyökmacska később milyen táplálékokat fog kedvelni az, hogy a kezdetekben milyen eledelekkel találkozott. Ezért fontos, hogy tudjuk, milyen eledelt kapott a hazavitel előtt; ha ismerős táplálékot kap, könnyebben alkalmazkodik az új környezethez.Ugyanígy, ha bármikor meg szeretné változtatni az eledelét, azt fokozatosan kell tenni. Fenntartásokkal kezelhetik, ha újfajta ennivalót kapnak. Ezt a fajta elkerülő magatartást neofóbiának hívják. Úgy vélik, hogy ennek oka a mérgező vagy a fertőzött ennivalóval szembeni védekezés. Ezért érdemes az új ennivalót fokozatosan bevezetni, és lecsökkenteni az esetleges stressztényezőket, hogy elkerüljük az új tápláléktól való idegenkedést.

A macska táplálékának megváltoztatása

Az új macskatáp bevezetését érdemes legalább egy hét leforgása alatt, fokozatosan elvégezni. Ily módon elkerülhető, hogy a macskánál gyomorpanaszok, neofóbia vagy esetleg szorongásos tünetek lépjenek fel.

Kis lépésekben kezdje meg az új táplálék bevezetését, fokozatosan növelve az arányát, amíg a macska teljesen át nem áll az új eledelre.

1-2. nap: 75% régi eledel + 25% új eledel

3-4. nap: 50% régi eledel + 50% új eledel

5-6. nap: 25% régi eledel + 75% új eledel

7. nap: 100% új eledel

Érdemes betartani a macska rendszeres etetési rutinját, mindig ugyanakkor és ugyanott adjon neki enni, hogy minél kevesebb változást tapasztaljon, és ne legyen feszült az új étrendre való áttéréskor.

A macska felügyelete

Kísérje figyelemmel macskája viselkedését, miután teljesen áttért az új táplálékra. Így jobban láthatja, hogyan reagál a változásra: a macska megjelenése, testsúlya és székletminősége elárulja, megfelelő-e az eledel.

Táplálása

A brit rövidszőrűhöz hasonlatos cicáknak a tökéletes táplálék alapját a sok friss húst és egészséges fehérjét, ám kevés növényi mellékterméket tartalmazó, minőségi macskatáp jelenti. A fajtaspecifikus macskaeledel még pontosabban figyelembe veszi a cica sajátos igényeit. A brit rövidszőrűnek készülő fajtatápok krokettjei speciális méretűek, amely megkönnyíti a rövid állkapcsú macskának a tápanyagfelvételt, és rágásra ösztönöz. A rendszeres állatorvosi ellenőrzést azonban ez sem pótolja.

A megfelelő tápláléktól eltekintve a british shorthair nem igényel különösebb ápolást vagy egészségvédelmi óvintézkedést. Rendszeres látogatás az állatorvosnál ellenőrző vizsgálatok céljából, hetenkénti szőrzetápolás egy kefével vagy fésűvel, megfelelő eledel, odafigyelés a súlyra, és sok figyelem, törődés, szeretet meg közös játék - ezek azok a dolgok, melyekkel kis négylábú kedvencét igazán boldoggá tudja tenni, miközben annak egészségét is segít megőrizni.

A macskáknak emésztési problémáik lehetnek a tehéntej fogyasztásától, ezért ne adjunk nekik belőle. A speciális macskatej vagy laktózmentes tej csak minimális tejcukrot tartalmaz, ezért sokkal jobban tolerálható számukra. Azonban a macskatej fogyasztása is csak kis mértékben ajánlott a macskák számára, mivel magas  kalóriatartalma miatt hosszútávon túlsúlyhoz vezethet. A folyadékpótlásra leginkább a víz a legmegfelelőbb a macskák számára.

A macskák megfelelő táplálása nem is olyan egyszerű feladat. Különösen, ha azt szeretnénk, hogy kedvencünk jó kondícióba hosszú életet éljen meg. Induljunk ki abból, hogy macskánk testfelépítése szerint ragadozó, erre utal rövid bélrendszere és ragadozó fogazata. Ha megvizsgáljuk kedvenc zsákmányának, egy egérnek az "összetételét", kapunk egy kiindulópontot ahhoz, hogy milyenek legyenek az általunk, vagy a gyártók által készített élelmek. Az egérnek magas a fehérjetartalma, így az optimális macskatápban is 25-30% fehérje, 15-30% zsiradék, 2-3% rost, és kb. ugyanennyi szénhidrát kell, hogy legyen. Természetesen fontosak a vitaminok és ásványi anyagok is. A cicák napi kalória szükséglete kilogrammonként 60-90 kalória között van. Manapság a legegyszerűbbnek az látszik, ha készételt vásárolunk. Ki kell tapasztalni, hogy cicánk melyik típusút kedveli, a pástétomszerűt, vagy inkább a darabos falatkákat. Célszerű elolvasni az összetételét, és a megfelelő minőségűt kiválasztani. Némelyik hihetetlenül olcsó konzerv gyanús lehet az alapanyag szempontjából. A vélemények megoszlanak abban is, hogy naponta hányszor etessük macskánkat. Sokan mondják, hogy a felnőtt cicát elegendő kétszer etetni, de van, amelyik inkább többször keveset kíván, különösen a soványabb alkatúak. Népszerűek a száraztápok is, előnyük, hogy nem romlandóak. Ebből is igyekezzünk prémium minőséget beszerezni. Fontos odafigyelni, hogy cicánk a száraztáp mellett megfelelő, legalább 2-szeres mennyiségű vizet igyon, ez az emésztését is elősegíti. A lágy ételt ne hagyjuk hosszabb ideig a macska előtt, hamar megromlik, beköpheti a légy. A száraztáp viszont egész nap elérhető lehet számára, így ha megéhezik, van mihez nyúlnia. Több helyen olvashatjuk, hogy a macska nem rajong a változatosságért, jobban ragaszkodik a megszokott eledelhez. Valószínűbb, hogy macskája válogatja, és mindenkinek a saját cicáját kell kiismerni ahhoz, hogy mindezekben a kérdésekben dönthessen.

 A macskák szeretik a nyers húst, de fontos, hogy csirke, vagy disznóhúst ne adjunk nekik kezeletlenül. Mindegyikben vírusok, ill. baktériumok lehetnek, amik súlyosan veszélyeztetik állatunk egészségét. Sokszor nehéz ellenállni könyörgésüknek, de ha pl. a csikkeszárnyat 8-10 perc főzés után tálaljuk nekik, nem kell aggódnunk a fertőzések miatt. Nyersen megehetik a marhahúst és belsőségeit, a pulykát, bárányt. A halakat is célszerűbb hőkezelni az élősködők miatt. A belsőségeket is kedvelik, de ne adjuk naponta, májat például 2 hétnél sűrűbben nem tanácsos. Ha nyers hússal etetjük cicánkat, mindig figyeljünk arra is, hogy megbízható helyről szerezzük be. 

Silver Boni Cat
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el