FEJLŐDÉS

Ha tudja, milyen átalakuláson megy keresztül a kölyökmacska a felnőtté válás során, biztosítani tudja, hogy megfelelően kiegyensúlyozott táplálékot kapjon a fejlődés minden szakaszában. 

A kölyökmacska fejlődésének szakaszai

A kölyökmacska fejlődése születésének pillanatától nagyjából 18 hónapos koráig tart. Ez az időszak több fontosabb szakaszt is magába foglal, az önállósulás útjára lépéstől az első önálló vadászatig. Bár az említett fő szakaszokat további hetekre is lehetne bontani, a következő négy fő periódus mindenképpen jelen van a cica fejlődésében: az anyatejes szoptatás időszaka, a környezettel történő megismerkedés, az anyától való elválasztás, majd az ezt követő hónapok.

A kiscica fejlődésének első szakasza: anyatejes táplálás

Az első hetekben a kiscica teljesen az anyjára van utalva. Ebben az időszakban az újszülött kiscica szinte álladó jelleggel szopik és már egyetlen hét után megkettőzi születési súlyát. Az anyjától való elszakadás káros hatással lenne fejlődésére és egészségére egyaránt, hiszen a folytonos anyatejes táplálás biztosítja számára a szükséges vitaminokat és tápanyagokat, melyek nélkülözhetetlenek bizonyos készségek egészséges kialakulásához. Mivel ilyenkor a cica érzékszervei még nincsenek teljes mértékben kifejlődve, megtörténhet, hogy az anyjuktól elválasztott cicák látása és hallása nem lesz megfelelő. Hasonlóképpen az agy sem fejlődik megfelelően, ami szintén kihathat a macska későbbi életének minőségére.

A kiscica fejlődésének második szakasza: fejlődés és ismerkedés a környezettel

A kismacskák szeme általában a második héten nyílik ki és még egy ideig kékes színű marad. Bár már látnak, még hetekig tart, amíg megtanulnak fókuszálni. Szaglásuk és hallásuk egyre fejlettebb lesz, és bár mozgásuk még korlátozott, napról-napra jobban tudatosul bennük a környezetük létezése. Csontjaik még nincsenek megerősödve, így első lépéseik inkább csak tapogatózó jellegűek.

A negyedik hét után már többnyire minden érzékszervük kifejlődik és elkezdődhet a nagy felfedezések időszaka. Az ötödik héthez közeledve már képes kapcsolatot kialakítani a környezettel, az emberekkel és más macskákkal - ezt a készséget pedig az idő múlásával egyre jobban elsajátítják.

A kiscica fejlődésének harmadik szakasza: elválasztás az anyamacskától

A kiscicák 8-10 hetes korukban már teljes mértékben képesek az önálló életre. Bár 8 hetes korukban már el lehet választani a kismacskákat az anyjuktól, szocializációs szempontból optimálisabb még pár hetet várni az eseménnyel.

Ebben az időszakban játszanak a legaktívabban és ez általában a továbbiakban sem változik, hiszen ez által teremt kapcsolatot a környezetével - vagyis az emberekkel és társaival. Négy hónapos korban ez a játékosság általában csökken és az állat viselkedésére a higgadtság lesz jellemző.

A kiscica fejlődésének negyedik szakasza: státusz és rangsor

A macskák komplex és folyamatos rangsort alakítanak ki maguk között. Hat hónapos korban a legtöbb cica már megpróbál uralkodni akár testvérein, akár egy másik háziállaton. Kisebb korban ez agresszív játék formájában nyilvánul meg - például elveszi többiek elől az ételt vagy elkezd "őrizni" egy bizonyos területet. Másfél, legkésőbb két éves korára általában már tisztázódnak az erőviszonyok. A zsákmányszerzés ösztöne már egészen pici korban kialakul.

Mivel a macskák születésükkor nem rendelkeznek teljesen kifejlődött készségekkel, a 18 hónapos korukig számított időszak igen kritikus, hiszen ez meghatározza jövőbeli képességeik és érzékeik megfelelő működését. Fejlődésük és jó egészségük érdekében, a cicák megfelelő gondozása elengedhetetlen!


Silver Boni Cat
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el