Szocializáció
A kölyökmacska szocializációja
Ismerje meg, hogyan segítheti elő a kölyökmacska szocializációját! Bár a kölyökmacskák gyakran nagyon önállónak tűnnek, fontos, hogy már korán elkezdjünk hatni a viselkedésükre, betartassunk néhány egyszerű szabályt, és ösztönözzük a társaságkedvelő magatartásformákat.
Mi is az a szocializáció?
A kölyökmacska első néhány hetében minden új a számára. A hatékony szocializáció segít neki értelmezni az új környezetet, valamint félelem nélkül viszonyulni a különféle emberekhez, helyekhez és helyzetekhez. Az egészséges viselkedésmódok kialakításában is hasznos lehet, ami pedig az egész további életére hatással lesz.
Miért fontos a szocializáció és miért jó?
A kölyökmacska elsődleges szocializációját a tenyésztő kezdi meg, valamint az anyja és alomtársai, akiktől a szokásokat és viselkedésmódokat az utánzás útján sajátítja el. (Ezért is fontos hogy a kiscicát ne válasszuk le az anyjától a megfelelő kor betöltése előtt!) Amint megérkezik az Ön otthonába, az Ön feladata a szocializációs folyamat befejezése, a nemkívánatos magatartás korlátozása, valamint az, hogy segítsen neki beilleszkedni az új életébe. A szocializáció egy fontos fejlődési szakasz, amely nélkül nehézségei lesznek a kölyöknek. A hatékony szocializációnak számos előnye van (mindkettejük számára):
- Megszünteti az új élményekkel kapcsolatos félelmet és szorongást
- Segítsen nekik, hogy otthon érezzék magukat az új környezetben
- Elősegíti, hogy könnyebben szokja meg az új embereket, állatokat és helyeket
- Megtanítja neki, hogy melyik viselkedés helyes és melyik helytelen
- Segít, hogy megőrizze kíváncsiságát későbbi felnőtt élete során is
- Megkönnyíti felismerni a betegségekre utaló jeleket, és a kezelést is gördülékenyebbé teheti.
Mikor érdemes elkezdeni a kölyökmacska szocializációját?
A kölyök a társas viselkedés nagy részét az első három hónapban tanulja meg. Minél előbb tapasztal meg új élményeket, annál jobb. Onnan tudja például, hogy a kölyök megfelelően szocializált-e, és hogy milyen a személyisége, hogy megfigyeli, milyen válaszokat ad az alábbi ingerekre.
A kölyökmacskám jól szocializálódott az anyjával?
Egyszerűen tesztelheti. Ha a kölyök boldogan mászik fel Önre, keresi a figyelmét, dörgölőzik Önhöz, valószínűleg jól szocializálódott. Ha azonban félénk, és megpróbál elfutni, amikor a közelébe megy, az elejéről kell kezdenie a szocializációt.
Hogyan gondoskodhat a kölyökmacska mentális és fizikai jóllétéről?
A mentális és fizikai tréning nagyon fontos a kölyökmacska korai fejlődése és hosszú távú egészsége szempontjából. Ezért létfontosságú a mindennapi testmozgás, játék és stimuláció. Az aktív foglalkoztatás elősegíti, hogy a kölyökmacska:
- egészséges maradjon
- új készségeket sajátítson el
- szellemileg friss maradjon
- felfedezze a környezetét
- ne hízzon el
- védekezni tudjon később az egészségügyi problémákkal szemben
- erős kötődést alakítson ki Önnel
A kölyökmacska első találkozása az állatorvossal
Amikor a kölyökmacskának már volt néhány napja megszokni az új környezetet, nagyon fontos elvinni az állatorvoshoz egy általános vizsgálatra. A megfelelő felkészüléssel biztosíthatja, hogy ez pozitív élmény legyen a kölyökmacska számára. Ön pedig még több információra tehet szert a gondozásával kapcsolatban.
Felkészülés a kölyökmacska első állatorvosi vizitjére
Lehet, hogy Ön már hozzá van szokva ahhoz, hogy házi kedvencét állatorvoshoz vigye, de ha nem, akkor érdemes időt fordítani a folyamat megismerésére, és arra, hogy miként lehet ez a lehető legkényelmesebbé tenni a kölyökmacskák számára.
Hogyan válasszunk állatorvost kölyökmacskánk számára?
Amikor kölyökmacskája először került Önhöz, valószínűleg azt tanácsolták Önnek, hogy mindig ugyanahhoz az állatorvoshoz menjenek. Ha ez bármilyen okból nem lehetséges, akkor rendelőt kell választania kedvence számára.
Az új állatorvosi praxis kiválasztásakor a következőket kell figyelembe vennie:
- A praxis helyi elismertsége
- Mennyire van közel otthonához
- Hogyan juthat el oda
- Könnyen tud-e parkolni
- A rendelő tiszta-e és megfelelően karban van-e tartva
- Kedvence dokumentációját naprakészen tartják-e
- Küldenek-e emlékeztetőket az oltásokkal vagy egészségügyi vizsgálatokkal kapcsolatban
- Milyen megelőző orvosi programjaik vannak
- A használt berendezések köre
- Hogyan szervezik meg az ügyeletet vagy a nyitvatartási időn kívüli rendelést
- Ajánlanak-e táplálkozási tanácsokat kedvence számára
- A macska igényeinek megfelelő hozzáállásuk van-e
Teendők a kölyökmacska orvoslátogatása előtt
Az oltások meghatározásakor az állatorvos számára rendkívül fontosak azok az információk, amelyeket Ön, mint a macska gazdája átad. Vizit előtt ellenőrizze macskája egészségügyi kiskönyvét. Hasznos lehet leírni bizonyos információkat, például a macska táplálását (márka, mennyiség stb.), ivási szokásait, környezetét, illetve azt, hogy észlelt-e táplálkozásában, emésztésében vagy viselkedésében bármilyen változást. A macska egészségügyi előzményeit és múltbéli kezeléseit tartalmazó írásos nyilvántartás nagyon értékes lehet, lehetőség szerint az egészségügyi mappájában tartsa.
A macska szállítása az állatorvoshoz
Biztonsági okokból macskájának egy speciális hordozóban kell utaznia. Ideális esetben ezt a kölyökmacskának már ismernie kell. A dolgok megkönnyítése érdekében, ha állatorvoshoz tervez menni, már pár nappal előbb vegye elő a hordozót, és hagyja nyitva a ház egy olyan pontján, ahol kölyökmacskája szívesen tartózkodik. Nyugtató feromonnal is bepermetezheti, és egy olyan takarót is belerakhat, amelyen már rajta van a macska saját szaga; ez segíti kölyökmacskáját abban, hogy hozzászokjon a dobozhoz és biztonságban, a kíváncsiskodó szemektől védve érezze magát. Ha a ketrecnek van nyitott oldala, takarja le azt egy pokróccal vagy törölközővel, hogy kevésbé legyen látható.
Hogyan viselkedjen kölyökmacskájával az állatorvosnál?
Az állatorvosi vizit hatásainak csökkentése érdekében kövesse az alábbi hasznos tippeket:
- A váróteremben hagyja a macskát a kosarában, és tegye egy megemelt felületre, például egy székre.
- Ne tegyen hirtelen mozdulatokat, és óvatosan vegye ki macskáját, amikor a vizsgálóasztalra teszi.
- Néhány macska nyugodtan érzi magát a ketrecében. Ilyenkor vegye le a felső részt, és hagyja, hogy az állatorvos hozzáférjen az állathoz.
- Beszéljen nyugodt hangon macskájához, és Ön is maradjon nyugodt. Ha Ön izgatott, macskája ezt megérzi, és még inkább stresszessé válik.
- Bízhat a szakemberekben: Az állatorvosi csapat tud bánni a macskákkal, még a legkevésbé együttműködőkkel is. Ha megpróbál közbe avatkozni, nemcsak útban lesz, de meg is sérülhet.
- Néhány állatorvos házhoz is megy. Ebben az esetben tegye a macskát egy szobába, lehetőleg olyanba, ahol nincs sok rejtekhely. Ne feledje, hogy néhány vizit esetében feltétlenül szükséges, hogy Ön és macskája inkább a rendelőbe menjenek.
- Egy rémült macska állapota még tovább romolhat, különösen, ha légúti problémái vannak vagy balesetet szenvedett. A legjobb módszer, ha simogatással nyugtatja macskáját és lágy hangon beszél hozzá.
- Ha macskájának kórházba kell mennie, lehetőség szerint olyan helyet válasszon, ahol figyelembe veszik a macska különleges igényeit. Előre tervezett vizitekre általában magával tudja vinni macskája párnáját vagy kedvenc takaróját, esetleg egy Ön által viselt ruhadarabot, amely át van itatva az Ön illatával.
Hazatérés az állatorvostól
Legtöbbször a macskák örömmel térnek vissza a saját ismerős környezetükbe. Amikor visszatér az állatorvosi rendelőből, hagyja, hogy a macskája nyugodtan letelepedjen. A macskák (ha elég egészségesek ahhoz, hogy ezt megtegyék) biztosan meg akarnak győződni arról, hogy a bútorok nem mozdultak el, a kert még mindig a helyén van, és hogy az alomtálca még mindig az övék. Nagyon gyakran megvizsgálják kedvenc helyeiket, és a fejük dörzsölésével, vagy a karmuk élesítésével ott hagyják a szagukat.