VISELKEDÉSZAVAROK


A macskaalom szándékos elkerülése

Körülbelül minden 10. macska küzd ezzel a problémával. A leggyakrabban ennek kiváltó oka az, hogy nem kedveli azt a fajta macskaalmot, vagy a macska WC-t. Megoldás lehet egy szagmentes alom használata, melyet egy nyugodt helyen levő fedetlen dobozba kell helyezni. Az almot naponta cserélni kell. Alomtálcák száma eggyel több legyen, mint ahány macskája van.

A megjelölések

A macskák számára a vizelet az, amellyel kommunikálnak. Ezzel jelzik birodalmuk határát, ezzel kerülik el az esetleges vitákat más macskákkal és így adják a másik nem tudtára, ha éppen párt keresnek. Ha a macska biztonságban érzi magát - kivétel a párzási időszak - szinte soha nem jelöli meg az őt körülvevő tárgyakat. Ha azonban a házba több macska is lakik, vagy esetleg a szomszédból jár át rendszeresen egy, a territoriális viselkedés teljesen normális. A stressz csökkentésére például kiváló módszer az ivartalanítás, ha azonban ez se segít, az állatorvos felírhat különféle gyógyszereket, melyek segíthetnek a stressz csökkentésében, így pedig a gazdit bosszantó területjelölések minimalizálásában is.

Az állandó kaparás

Minden macska imád kaparászni akár kedvenc bútorainkon, kanapénkon vagy szőnyegünkön. Hol játékból, hol territoriális viselkedésből, hol pedig azért, hogy karmukat élesítsék. Megoldás lehet, hogy különféle felületű jól rögzített kaparófákat helyez ki. Hogy a macska odaszokjon, ehhez használhat, macskamentát vagy a kaparó köré vagy fölé lógathatja kedvenc játékait!

Durva játék

Ha a macskák játszanak, egy minimális természetes agresszió mindig vegyül abba. Nehéz eldönteni, hogy valójában mikor játszanak és mikor nem. Szükséges levezetni az energiáját különféle műegerekkel, vagy egy papírzacskóval.

Kényszercselekvések

A macskák kényszertevékenységei általában ismétlődő jellegűek és egy ellenállhatatlan ösztön készteti őket erre. Ez a cselekvés lehet például az állandó evés, vagy például gyapjú rágás. Ezeknek az állandó és aggasztó viselkedéseknek a hátterében általában frusztráció, stressz vagy egészségügyi panaszok állnak. Panasz esetén minden stresszt okozó körülményt el kell tüntetni, unaloműző tárgyakat, játékokat kell felkínálni, illetve be kell állítani "cicaszökőkutat", végső esetben érdemes felkeresni az állatorvosát.

Hiperaktív éjszakák

A macskák imádnak éjszaka játszani és enni. Megelőzésére érdemes este játszani vele addig, amíg el nem fárad. Ételt csakis lefekvés előtt adni neki. Kipróbálható ki az időadagolós etetőt, így nem fogja az éjszaka közepén felkölteni. Lehetőleg ne reagáljon az éjszakai bohóckodásaira, mert, ha egyszer fel tudta kelteni legközelebb is fel fogja!

Túlzott nyávogás

A felnőtt macskák nem szoktak nyávogni egymásra. A nyávogás sokkal inkább az embereknek szól. A macskák ezt a jelzést figyelemfelhívásra, köszönésre vagy éhségérzetük kifejezésére használják. Ha úgy gondolod, hogy a macskád túl sokat nyávog, mindenképpen keresd fel az állatorvosod, ez ugyanis a jele lehet például a túlzott pajzsmirigy működésnek is. Ha csak az ételért nyávog, soha ne etesd meg akkor, amikor nyávog. Ha a figyelmedre vágyik, tanítsd meg neki, hogy csak akkor kapja azt meg, ha nem nyávog. De ne utasítsd el mindenképpen a nyávogását, figyelj rá! Ő ugyanis üzenni is tud neked, például azt, hogy nem tud az almámba valamilyen oknál fogva bemenni.

Bezártság miatti idegesség

A macskák valójában nagyon társas lények. Erős kapcsolatokat köthetnek, például a gazdájukkal, így amikor egyedül maradnak otthon, könnyen idegesek lehetnek. Az idegesség jele például az állandó nyávogás, vagy a rendszertelen és nem az alomba történő ürítés. A macskádnak segíthet az is, ha elmenetel előtt 15 perccel már figyelmen kívül hagyod. Így hozzászokhat, hogy nem is törődnek vele. Továbbá megteheted azt, hogy játékai közül párat csak akkor adsz oda neki, ha te már nem vagy otthon, majd ha hazajöttél ezeket visszaveszed. Így számára is lesz új elfoglaltság még nem vagy itthon. Ha a problémák továbbra is jelentkeznek, látogass meg egy állatorvost, aki gyógyszeres kezelést ajánlhat.

Kényszeres nyalogatás

A macskák nyalakodása több mint pusztán higiénia. A nyalogatás a nyugalmuk megőrzésében is szerepet játszik. Sajnos azonban előfordulhat, hogy túlságosan sokat harapdálják vagy nyalogatják magukat, amely kisebesedéshez vezethet. Ennek oka általában a stressz. Ha azonban megtalálod, hogy mi okozza a félelmet a macskádban - új állat, új tárgy, napirend változása - lépéseket tehetsz annak érdekében, hogy minimalizáld macskád problémáit. Továbbá, ha ez sem segít, menj el egy állatorvoshoz, ugyanis előfordulhat, hogy csak egy sebesülését nyalogatja, harapdálja!

Agresszió

Egy agresszív macska komoly sérüléseket okozhat harapásaival, karmolásaival. Egy agresszív macska a lakásban pedig kicsikre és nagyokra egyaránt veszélyt jelenthet. Fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni a játékból fakadó agressziót a valódi agressziótól. Ezt a testtartásból olvashatjuk ki. Ha a macska mereven áll, pupillái tágak esetleg morog, akkor az egyértelműen a valós agresszió jele. Ilyenkor ne próbáljuk meg megsimogatni, vagy megnyugtatni kedvencünket. Néha az agresszió kiváltó oka a félelem, máskor pedig mindenféle ésszerű magyarázat nélkül egyszerűen csak vadmacska lesz az ártatlan kiscicából. Mivel egy agresszív macskával együtt élni mindenképpen veszélyes, kérjük ilyen estben szakember segítségét! Ő ugyanis rengeteg esetet látott már, így biztosan tudja, mit kell tenni ilyen helyzetben

Silver Boni Cat
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el